ACS755KCB-150-PSF
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
ACS755KCB-150-PSF
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PSF
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 10mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 150A
Response Time : 10µs
Package : Tray
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : DC
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Series : -
Sensitivity : 26mV/A
Linearity : ±0.95%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 35kHz
Voltage - Supply : 5V
Description : SENSOR CURRENT HALL 150A DC
Stock : In Stock
Contact Now
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 5-CB Formed Leads, PSF