TT120N16SOFHPSA1
Product Categories
Kailiyuan Electronic Technology (shenzhen) Co., Ltd.
Contact Now
TT120N16SOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 119 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 190 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 130°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 100 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Current - Hold (Ih) (Max) : 250 mA
Base Product Number : TT120N16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE 1.6V 190A MODULE
Stock : In Stock
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 190 A Series Connection - All SCRs Surface Mount Module